A Kassziopeia csillagkép számtalan érdekes kettős rendszert tartogat a megfigyelő számára. December elején egy igazán érdekes rendszer akadt a robottávcsövem végére. Ez a rendszer két olyan csillagot foglal magában, amelyek szinte megszólalásig hasonlítanak a Napunkra – akár annak távoli "testvéreinek" is nevezhetnénk őket. A pár azonban 944 fényévnyi távolságra található tőlünk. Érdekes módon a két csillag hasonló fizikai felépítése és jellemzői arra utalnak, hogy valóban gravitációsan kötött kettőst alkotnak, nem csupán véletlenül helyezkednek el egymás közelében az égen.
Ez a két halvány csillag kizárólag távcső segítségével figyelhető meg, a 23h 02m 49.67s +57° 18' 15.46" égi koordinátákon. A Washington Double Star katalógusban (WDS) 23028+5718 (HJ 1843) néven szerepelnek. 2024. december 1-én készítettem róluk fényképet:
HJ 1843 nevű kettős csillag. |
Mérési eredmények. |
Fényességmérést nem végeztem a csillagokon, ezért a WDS-ben szereplő vizuális értékeket használtam az elemzéshez. A táblázatban feltüntettem továbbá a 10 képen végzett mérések átlagát és azok standard hibáját is.
A csillagpár történelmi megfigyeléseit az USNO adatbázisából kértem le. Az összesen 33 soros adatsor közül 16 sor volt alkalmas részletes elemzésre. Az első mérést, amelyet John Herschel végzett 1828-ban, pontatlansága miatt csak feltételesen vettem figyelembe. Az adatsort három különálló diagramon ábrázoltam, ahol az évszázadok során alkalmazott különböző mérési módszerek adatait külön választottam.
A rendszer grafikonjai. |
Az elsődleges csillagot minden diagramon az origóban helyeztem el. Az első ábra a kísérő mozgását mutatja a főcsillag környezetében az elmúlt 196 év megfigyelései alapján. Az adatpontokat időrendi sorrendben összekötő vonal egy pályára emlékeztető alakzatot rajzol ki. Azonban ezt megtöri a XX. század második felében sűrűsödő észlelések csoportja. Elképzelhető, sőt valószínű, hogy ez a jelenség a mikrométeres és fotometriás mérések eltérő pontosságából adódik.
A második diagram a pozíciószög változásait ábrázolja. Ezekre egy parabolát lehetett illeszteni, amely azonban kifelé tart, így nem egyezik meg egy elméleti keringési pályával. A harmadik grafikon a szeparációkat mutatja, amelyekre illesztett parabola egyenes vonalként jelenik meg. Ez két dolgot is jelenthet: egyrészt azt, hogy az elmúlt közel 200 év megfigyelései csupán egy feltételezett pálya nagyon kis részét fedik le, másrészt pedig azt is, hogy a csillagok között soha nem létezett valódi keringési pálya.
A részletes elemzés eredményei. |
A fenti táblázat első oszlopa a két csillag térbeli távolságát mutatja. A második oszlop a Hill szféra sugarát tartalmazza. Harmadik és negyedik oszlop a rendszerbeli szökési sebességet és a relatív sebességet tartalmazza, ezután következő két oszlop a két csillag gravitációs kötési energiáját és a kinetikus energiáját mutatja. Érdekes még az rPM szám és az utolsó két oszlop. Ebben az árapálysugár és a feloszlási idő szerepel. Ezekből az adatokból az alábbi következtetéseket lehet levonni erre a párosra:
B komponens: Gyakorlatilag napfényt bocsát ki (log L/L⊙ = -0,007), ami nagyon közel van a Napéhoz (~0,98-szoros).
B komponens: 0,996 naptömegű, tehát majdnem pontosan a Napéval megegyező tömegű.
- Spektráltípus és effektív hőmérséklet (T_eff):
B komponens: G5 V spektráltípusú, ami kicsit hűvösebb és vörösesebb árnyalatot ad a Naphoz képest (5 771 K).
- Sugár (R⊙):Mindkét komponens sugara gyakorlatilag megegyezik a Nap sugarával (1,001 R⊙ és 0,993 R⊙), ami a csillagok Naphoz hasonló méretét mutatja.
A komponensek elhelyezkedése a HRD-n. |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése