A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Nap. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Nap. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. május 26., kedd

Pünkösdi csillagászat

 

Az idei pünkösdi hosszú hétvége számomra igazi csillagászati maratonná alakult. Volt benne tárlat megnyitó járda, pontosabban tér csillagászat, Nap, Hold, sötétedés utáni mélyég-észlelés, gömbhalmazok, galaxisok, nyílthalmazok, sőt még egy friss szupernóva is. Persze azért ránéztem nagy kedvencemre a T CrB-re is - még nyugalomban van. Ritkán adódik olyan hétvége, amikor ennyi különböző égi célpont és élmény sűrűsödik néhány napba.

2025. május 1., csütörtök

Áprilisi Napok

2025 áprilisában látványosan aktív volt egyetlen csillagunk, a Nap. A hónap során 23 napon keresztül sikerült megfigyelnem a napkorong változásait a Seestar S50 okostávcső segítségével. A megfigyelések alapján nemcsak a kisebb-nagyobb napfoltcsoportokat dokumentáltam, hanem a fáklyamezők és a foltcsoportok fejlődését is sikerült követnem. Az alábbiakban egy kompozit képekből, dekádokra bontott vizuális anyagból és egy átfogó grafikonból álló összeállítással mutatom be az áprilisi naptevékenység alakulását.

2025. március 31., hétfő

Márciusi napok

Az utóbbi hetekben ismét visszatértem egy régi kedvenc szokásomhoz: a rendszeres napmegfigyelésekhez. A márciusi hónap során már annyi észlelés gyűlt össze, hogy érdemesnek tartom egy rövidebb összegzést készíteni róluk. A téli időszakban sajnos kevesebb lehetőségem nyílt a Nap tanulmányozására – egyrészt a Nap alacsony égi helyzete nem kedvezett a megfigyelésekhez az észlelőhelyemről, másrészt pedig figyelmem jelentős részét a kettőscsillagok világa kötötte le. Most azonban újra előtérbe került központi csillagunk, amely ezúttal is tartogatott számomra érdekességeket. Lássuk hát, mit is mutatott márciusban a Nap arca!

2024. december 22., vasárnap

Napfivérek a Kassziopeiában

 

A Kassziopeia csillagkép számtalan érdekes kettős rendszert tartogat a megfigyelő számára. December elején egy igazán érdekes rendszer akadt a robottávcsövem végére. Ez a rendszer két olyan csillagot foglal magában, amelyek szinte megszólalásig hasonlítanak a Napunkra – akár annak távoli "testvéreinek" is nevezhetnénk őket. A pár azonban 944 fényévnyi távolságra található tőlünk. Érdekes módon a két csillag hasonló fizikai felépítése és jellemzői arra utalnak, hogy valóban gravitációsan kötött kettőst alkotnak, nem csupán véletlenül helyezkednek el egymás közelében az égen.

2024. augusztus 31., szombat

Augusztusi Napok

 Amióta a Seestar kis távcsövet rendszeresen használom, a napészlelés (is) nagyon leegyszerűsödött, amennyiben megelégszik az egyszeri műkedvelő csillagász a teljes korongfelvételekkel. Ezeken is jól lehet látni az éppen aktuális napfolt és fáklyamező helyzetet, meg lehet számolni a csoportokat és foltokat. Ha a napmegfigyelésre rendszeresen, mondjuk napi 15-20 percet szán rá az ember, a hónap végére impozáns anyag gyűlik össze az archívumában. Ezen a blogon immáron ötödik alkalommal foglalom össze a Napról szóló megfigyeléseimet. Nézzük mit produkált egyetlen csillagunk augusztus hónapban.

2024. augusztus 1., csütörtök

Júliusi Napok

 

Amióta a Seestar kis távcsövet rendszeresen használom, a napészlelés (is) nagyon leegyszerűsödött, amennyiben megelégszik az egyszeri műkedvelő csillagász a teljes korongfelvételekkel. Ezeken is nagyon szépen lehet látni az éppen aktuális napfolt helyzetet, meg lehet számolni a csoportokat és foltokat. Ha rendszeresen, mondjuk napi 15-20 percet szán rá az ember a napmegfigyelésre, hónap végére impozáns anyag gyűlik össze az archívumában. Ezen a blogon immáron negyedik alkalommal foglalom össze a Napról szóló megfigyeléseimet.

2024. június 30., vasárnap

Június hónap Napjai

Amióta a Seestar kis távcsövet rendszeresen használom, a napészlelés (is) nagyon leegyszerűsödött, amennyiben megelégszik az egyszeri műkedvelő csillagász a teljes korongfelvételekkel. Ezeken is nagyon szépen lehet látni az éppen aktuális napfolt helyzetet, meg lehet számolni a csoportokat és foltokat. Ha rendszeresen, mondjuk napi 15-20 percet szán rá az ember a napmegfigyelésre, hónap végére impozáns anyag gyűlik össze az archívumában. Ezen a blogon immáron harmadik alkalommal foglalom össze a Napról szóló megfigyeléseimet. 

2024. május 31., péntek

Májusi Napok

 

Májusban egyetlen és központi csillagunk rendkívüli aktivitást mutatott. Szerencsére szinte naponta tudtam róla képeket készíteni a Seestar S50 komplex, kis műszeremmel. Egyébként ez a poszt is bizonyítja, hogy értékelhető csillagászati megfigyeléseket lehet csinálni ezzel, a sokak részéről lesajnált kis műszerrel, hiszen legfontosabb a rendszeresség. Az pedig külön öröm, hogy a napvideók készítése kb. 10-15 percet vesz igénybe a "kipakolással", beállítással és felvételezéssel egyetemben. Ez nagy segítség olyannak, mint én is, aki nem rendelkezik saját obszervatóriummal. 

2024. március 29., péntek

Nap megfigyelések

Érdekes dolog kozmikus otthonunk egyetlen csillagát rendszeresen megfigyelni. Főleg manapság, ahogy közeledünk a jelenlegi napciklus maximumához. Még az előző napciklusban kezdtem el a rendszeres megfigyeléseket, ekkor tanultam meg a videókészítés és feldolgozás számomra elfogadható eredménnyel járó csínját-bínját. Ekkor még a nagy távcsővel, laptoppal, fényképezőgéppel és egyebekkel felszerelkezve készültek az észlelések. Most egyszerűsödött a dolog, csak a Seestart és egy tabletet használok. De nézzük is meg, hogy mi történt a Napon az eltelt másfél hónapban!

2016. május 10., kedd

A tranzit napja

Május 9-e fontos és látványos csillagászati jelenséget tartogatott az érdeklődők számára, ugyanis délután haladt el a Merkúr a Nap korongja előtt. Ez a jelenség nem is olyan ritka, 100 év alatt 13-14 eset is lehetséges. Májusban 7, 13 és 33 éves periódusban fordul elő, hogy tőlünk, a Földről nézve a legbelső bolygó korongja láthatóvá válik a Napon. A legutóbbi átvonulásnak nevezett jelenséget 2003-ban figyelhettük meg hazánkból, míg a következőre három évet kell csak várni, az 2019-ben lesz, de már novemberben.

2015. augusztus 31., hétfő

Egy napfolt élete

Az elmúlt napokban rendszeresen figyeltem Napunkon látható hatalmas, a Földnél kb tízszer nagyobb kiterjedésű napfolt fejlődését. Ezt a posztot a téma lezárásának, összefoglalásának szánom. Az erről szóló bejegyzéseket itt és itt és itt lehet olvasni.

A napfoltok mibenlétről és tulajdonságairól itt bővebben lehet olvasni. A pánikot és félreértelmezéseket elkerülendő, ez a napfolt, mint általában többi is, nincsen közvetlen hatással földi életünkre. Nem lesz miatta világvége, a tengerek sem áradnak ki, stb. Természetes jelenség, mely a Napnak, mint csillagnak életével jár együtt. A napfoltevékenységben 11 éves ciklusokat lehet megfigyelni. Van amikor a Nap nyugodt, nem figyelhető meg folt rajta, van amikor tele van foltokkal, mint egy tinédzser arca pattanásokkal. Ami azért ritkaság számba megy az, hogy egy folt akkora legyen, hogy szabad szemmel, természetesen megfelelő védőszemüveggel nézve látszódjon. Nos ez a folt ilyen volt.

Következzenek a képek, amik elmesélik a 12403 számú folt "életét". Előrebocsátom, hogy a képek 120/1000 refraktorral készültek, kétszeres fókusznyújtással, videokamerával. Egy perces felvételeket készítettem, ami kb 1099 képkockát jelent. Ezeket összegeztem, dolgoztam fel, így lett a videóból állókép.

Az első felvétel augusztus 22-én, a folt ekkor már a Nap közepénél járt, szépen kifejlődött, a jobb alsó sarokban levő karika a Földet jelképezi, a méretek szemléltetése miatt.

Kattintásra nagyítható
Következő felvétel a borús idő miatt augusztus 24-én készült.
Kattintásra nagyítható
Egy nappal később augusztus 25-én így nézett ki:
Kattintásra nagyítható
Augusztus 26-ai felvétel:
Kattintásra nagyítható
Aztán augusztus 27-én már a napperem felé közelített a folt.
Kattintásra nagyítható
Augusztus 28-án már a peremen járt. A fehér vonalak az ún. napfáklyák.
Kattintásra nagyítható
Aztán augusztus 29-én már nagyon elfordult, de még látható volt. Ez volt utolsó felvétel a foltról.
Kattintásra nagyítható
Augusztus 30-i napkorongfotón még nyugaton ki lehet venni a hármas foltot, de már nagyon a Nap nyugati peremén van, a képen jobb szélen.

Kattintásra nagyítható

2015. augusztus 26., szerda

Napfoltok

Tegnap, azaz augusztus 25-én már feladtam a 12403 számú, óriás napfoltcsoport megfigyelését, mert teljesen borult volt az ég egész nap. Pedig érdekes végigkísérni ennek a hatalmas, a Föld átmérőjénél, 10-szer nagyobb foltcsoport fejlődését, sorsának alakulását. Aztán, láss csodát! Késő délutánra felszakadozott a felhőzet,és kikandikált a Nap a felhők mögül. Igaz, még a korong előtt vonultak át a felhők, de időnként azért kitisztult és szépen lehetett látni csillagunkat.

A távcső végére felkerült a videókamera 2-szeres fókusznyújtással. Az expozíció és élességbeállítás után vártam a kedvező pillanatokat, mikor indíthatom a felvételt. Úgy éreztem magam, mint egy vadász, csak itt a vad egy 130.000 km-es napfolt volt. Sikeresen rögzítettem pár felvételt, amiből ezt a képet sikerült összeraknom a feldolgozás során:

Kattintásra nagyítható

Korongfotó elkészítésére gondolni sem mertem, mert örültem, hogy ezt a képet sikerült létrehozni. Olyan mostoha körülmények voltak a felhők miatt.

Ma, augusztus 26-án viszont gyönyörű, napfényes reggelre ébredtünk. Örültem, hogy legalább nyugodtan dolgozhatok a távcső mellett, mert nem kell félni attól, hogy a felhők eltakarják a Napot.
Készítettem korongfotót és részletképet is a a foltról. Így nézett ki a Nap fél tízkor:

Kattintásra nagyítható
A folt kétszeres fókusznyújtással fényképezve ilyen látványt mutatott:

Kattintásra nagyítható

2015. augusztus 24., hétfő

Még mindig a Nap

Tegnap előtt sikerült leképeznem a 12403 számú igen kiterjedt foltcsoportot. Tegnap a felhős idő elrejtette a Napot előlem, de ma, az átvonuló felhők ellenére sikerült ismét a foltról képet csinálnom. Igen érdekesen alakult, kiterjedt, legalább 1 ívpercel nagyobb, mint két napja. Akkor a nagyságára 7 percet, most 8 percet kaptam. A DK-i folt "szétfolyni" látszana.  Íme, ahogy kinézett:

Kattintásra nagyítható

Késő délután a felhők átvonulásának végre vége szakadt, így a korongról is csináltam fotót, ahol szépen látszik mekkora is a foltcsoport és hol helyezkedik el a Nap korongon. Éles szeműek még egy pici foltot is felfedezhetnek a képen (a helyes megfejtőknek nyeremény egy tábla Tibicsoki).
Központi csillagunk így nézett ki 2015. 08.24-én 16:20-kor helyi idő szerint:

Kattintásra nagyítható


2015. augusztus 22., szombat

Napfolt kaland

Nagy hiányt igyekeztem ma pótolni. Ugyanis a borús, esős, felhőszakadásos időt arra is felhasználtam, hogy rendszerezzem az eddigi észleléseket. Amint kiderült két éve nem néztem meg a Napot, a márciusi fogyatkozást kivéve.

Miután ma napfényes reggelre ébredtünk és jó idő ígérkezett, no meg végre az új kamerát is szerettem volna kipróbálni, úgy gondoltam, hogy kitelepülök Napot észlelni. A távcső mechanika felállításánál rögtön gondom támadt. A háromláb egyik rögzítő csavarja kiszakadt a helyéről, így a láb nem volt rögzíthető. Klasszikust idézve: "Huston, we have a problem". Nos, elő a fúrót, menetfúrót, az eredetileg 8-as furatot átmetszettem 10-re. Így az új csavar már szépen megtartja a lábat. Ezzel eltelt egy jó fél óra.

Végre mindent szükségest kivittem (távcső, okulárok, kamera, laptop) és összeállítottam a felszerelést, megcéloztam a Napot. Az okulárban nagyon szépen látszott a D-i féltekén levő hatalmas foltrendszer, csoport. A távcső végére feltéve a kamerát 1 perces felvételeket készítettem először nyújtás nélkül, majd 2-szeres fókusznyújtással. Az újabb bosszantó dolog a felvételek készítése közben történt. Amíg az állványt szereltem, meg a felszerelést raktam össze a déli égbolt szépen befelhősödött. Szerencsére, csak vékony cirrusz felhők lepték el, így a foltot nagyon szépen láttam a monitoron. Azért egy tiszta, felhőmentes égboltnak jobban örültem volna. Több felvétel is készült, és a szerintem legjobbat dolgoztam fel AviStackban, amit most közreadok:

A kalandos körülmények között készült felvétel. A jobb oldali alsó kis a kör a
Földet jelképezi. Kattintásra nagyítható.

2015. március 21., szombat

Tavaszi napfogyatkozás

Március 20-a csillagászati szempontból fontos nap 2015-ben, mert két égi esemény is történt ezen a napon. Az első  a látványosabb, és délelőtt köszöntött ránk egy részleges napfogyatkozás képében. Már nagyon vártam és nagyon szorítottam, hogy felhők ne zavarják meg az eseményt, és 1999 után ismét egy szép, déli, délelőtti fogyatkozást láthassunk.

Kora reggel már szép, tavaszias, napsütéses időben pakoltunk ki feleségemmel, Klárival a műszert és tartozékait. Most a távcsőre fényképezőgép került és napszűrő fólia, mert így szerettem volna megörökíteni az eseményt. Sajnos későn kapcsoltam és a napfogyatkozás-néző szemüveg beszerzéséről lemaradtam, így a szabad szemes megfigyeléshez hegesztőpajzsot használtunk.

Központi csillagunk viszonylag nyugodt volt. Felületén csak egy árva foltocska mutatkozott és egy-egy fáklyamező a K-i és Ny-i félteke szélén.  A kép a fogyatkozás előtt 2 perccel készült.
Ezt mutatta a Nap a fogyatkozás előtt. Egy folt és fáklyamezők a széleken. Nagyításhoz klikk a képre.
A Hold belépése a napkorong elé az előrejelzett időben 9:40-kor következett be. Ekkor lehetett látni a napkorong K-ÉK-i felén egy nagyon kicsiny torzulást. Mintha beleharaptak volna a korongba.

Az első kontaktus. Nagyításhoz klikk a képre.
Ezek után szépen, percről percre jött be a Hold, egyre látványosabban takarta el a Napot. Már negyed tizenegy felé érezhetővé vált a fogyatkozás hatása. A levegő hűvösebb lett, a napsütés ereje, csökkent, és a fény is furcsa lett. A színek fakóbbak voltak, a tájra bágyadtság ereszkedett. Nem jut eszembe jobb szó, ami leírja a hatást. Az addig élénken csiripelő madarak is, mintha alább hagytak volna énekükkel, de nem csendesedtek el teljesen. 10:30-kor a foltot is elérte a Hold korongja. A Hold szélén megfigyelhető a felszín egyenetlensége. A koron széle nem sima, inkább a felszíni alakzatoknak köszönhetően érdes.
A folt kitakarása előtti pillanat. Egy perc múlva már nem látszott. Nagyításhoz klikk a képre. 
A maximális kitakarás 10:48-kor következett be. Ekkor a Hold mintegy 3 percre megállni látszott a Nap előtt. Legalábbis mozgását nem lehetett érzékelni. A környezeti fények tompák lettek, a levegő lehűlt, az árnyékok is határozatlanok lettek. A madárdal halkabb, ritkább volt. Janka kutyán viszont nem láttam viselkedés változást. A földön elterülve élvezte a gyengébb napsütést. Csak a pogácsás zacskó csörgése hozta lázba.
A fogyatkozás maximuma. Nagyításhoz klikk a képre.
 Aztán a Hold megindult, 11 órakor már látható, érezhető volt az elmozdulása. A fényesség és ezzel együtt a Nap ereje is érezhetően nőtt. A színek telítetté váltak, a levegő is kezdett melegedni.
A helyzet 11 órakor. Nagyításhoz klikk a képre.
A Hold folyamatosan vonult ki a Napból, a levegő percről-percre melegebb lett. A madarak dalos kedve is visszatért. 11:45-kor a folt is láthatóvá vált. Eddigre a napsütés ereje teljesen visszatért. Alig lehetett érezni már, hogy még mindig fogyatkozás van.
A folt ismét látható. Nagyításhoz klikk a képre.
 Az utolsó kontaktusra, azaz a Hold teljes kilépésére 11:59-kor került sor. Ekkorra már a világ visszazökkent a rendes kerékvágásába. A levegő visszamelegedett, a napsütés erős lett, élvezhetővé vált, jól is esett. A környéket ismét madárdal töltötte be.
Az utolsó kontaktus, a Hold elhagyja a Napot. Nagyításhoz klikk a képre.
 A fogyatkozásról készítettem egy time lapse videót, ahol a két óra eseményét másfél percre szűkítettem le.

Itt van egy mozaik kép a fogyatkozásról, az időpontokat világidőben adtam meg. Azaz egy órát hozzá kell adni, hogy megkapjuk a "rendes" időt.
Nagyításhoz klikk a képre.
 És végül egy életkép a fogyatkozás megfigyeléséről, Klári, Janka kutya, és a távcső.



A bejegyzés elején két fontos eseményről írtam. Nos az elsőt, a fogyatkozást a fentiekben részleteztem. A második nem volt ennyire látványos, hatása viszont napról napra jobban érezhetővé válik. Este háromnegyed tizenegykor ugyanis megtörtént a tavaszi napéjegyenlőség. Most már hivatalosan is vége a télnek és itt a TAVASZ!

Népszerű bejegyzések