A Herkules csillagkép sok érdekes kettős és többes csillagrendszert tartogat az érdeklődők számára. A hetekben leészlelt rendszerek közül a most következő négyes rendszert választottam ki a blogra bővebb ismertetésre. Ugyanis a véletlen, vagy inkább az Univerzum vicces kedvében lehetett, mikor összerakta nekünk ezeket a csillagokat ilyen formában. Vezető kép: Bayer csillagatlaszából a Herkules csillagkép.
A most ismertetésre kerülő rendszer legjobban közepes távcsövekkel vizsgálható meg, kistávcsövekkel való megpillantásához sötét égbolt és remek légkör kell, ugyanis a tagok halványak. Fotografikusan viszont szépen látszik.
A katalógusban a WDS 17109+1915 (DAM 954) jelölést kapta, míg más katalógusban a TYC 1543-01240-1 számon találhatjuk meg az elsődleges csillagot. Égi koordinátái: 17h 10m 55.02s +19° 15' 14.9" Az égbolton a pontos helyét az alábbi kép is mutatja:
A DAM 954 rendszer helyzete a Herkulesben. |
Én július 21-én botlottam bele az akkor készült képeken. A kép az Utah-i T2-es robottávcsővel készült.
A DAM 954 rendszer a július 21-i felvételen. |
A képen már bejelöltem az egyes tagokat. Ugye milyen szépen sorakoznak az elsődleges csillag előtt? További érdekessége még, hogy oly sok eredményes kettős felfedező, akik szisztematikusan vizsgálták át az égboltot, átsiklott felette, mivel csak 1997-ben került bele a WDS-be. Azóta csak kilenc alkalommal keresték fel őket.
A saját, mostani mérési eredményeimet az alábbi táblázat tartalmazza:
2023-as méréseim. |
Ezeket az adatokat összevetettem az USNO-tól kapott adatokkal, és alábbi eltéréseket kaptam:
Eltérések a WDS-től. |
A SIMBAD és a GAIA adatbázisok segítségével ki lehetett számítani a rendszert alkotó tagok fizikai jellemzőit, amiket a következő táblázatba foglaltam össze. Ezek után elhelyeztem őket a HRD is.
A tagok fizikai jellemzői. |
A tagok helyzete a HRD-n. |
A párok történelmi adatai grafikonokon. |
Indikátorok eredményei. |
Azt láthatjuk hogy a tagok Földtől való távolságában csak a BC esetében van átfedés, a többi egymástól messze van a 3D térben. A projektált távolságok mindenhol meghaladják az elsődleges csillag tömegéből eredő gravitációs limitet, de nem lépik át a két csillag tömegéből számított határt. Szerencsére a GAIA minden tagnak mért radiális sebességet, így ezeket is figyelembe lehetett venni. Azt láthatjuk, hogy a radiális sebességek különbözete mindenhol meghaladja a rendszer szökési sebességét. A történelmi adatokból számított maximális keringési sebességeknél és a megfigyelt keringési sebességek az AB, AC, BC tagok esetében mutatnak fizikai kapcsolatot.
Jó volna telefonra is konvertálni, mert semmit nem lehet nagyítva sem kivenni, mert csak pixelesedik.
VálaszTörlésA következő bejegyzésnél megnézem mit tudok tenni az ügy érdekében. Köszönöm a visszajelzést.
Törlés