(14230+3616) néven vetette fel a WDS-be. A félkerék elhelyezkedését az Ökörhajcsár csillagképen belül a következő ábra mutatja.
1. ábra: A HJ 548 helyzete az égbolton. Forrás: Stellarium. |
A területről június 6-án készítettem felvételt az Utah-i T21 robottávcsővel. A képen is szépen kirajzolódik a félkör alakzat.
2. ábra: A HJ 548 rendszer a T21 távcsővel készített képen. |
Az egyes tagokat megjelöltem, valamint feltüntettem az új, lehetséges tagot egyelőre kérdőjellel. Érdekessége a rendszernek, hogy a felfedezők elsődlegesnek egy halvány 13,89 magnitudós csillagot jelöltek meg, míg a kisérők sokkal fényesebbek ennél.
A rendszerről az alábbi mérési eredményeket kaptam:
1. táblázat: Mérési eredményeim 2023-ban. |
A WDS-ben a legutolsó bejegyzés viszonylag friss, 2015-ből való. Ettől függetlenül az eltelt 8 évben történt némi elmozdulás a tagok között.
2. táblázat: Eltérések a WDS-től. |
Mint látható az eltérések nem jelentősek pozíciószögben, viszont szeparációban már jóval nagyobbak, bár itt sincs igazán nagy változás. Kivétel képez a C tag, melynek a legnagyobb a sajátmozgása (PM=125,16 mas/y) a rendszer tagjai közül. Ez tükröződik az 1,14 ívmásodperces eltérésben.
Azt már említettem, hogy a rendszer főcsillagának nem a legfényesebbet választották a felfedezők. De milyen is ezek a komponensek a valóságban? Az alábbi táblázatban röviden összefoglaltam a főbb fizikai jellemzőket:
3. táblázat: A tagok fizikai jellemzői. |
Látható, hogy a D és E tagok óriás csillagok, míg a többiek napszerű, ahhoz hasonló tömegű és sugarú, színű csillagok.
3. ábra: A tagok helyzete a HRD-n. |
A D és E csillag az óriás ágon, míg a többiek a Napunk körül a fősorozaton tömörülnek. Jobban elképzelhetjük a csillagokat, ha egymáshoz viszonyítva ábrázolom őket.
4. ábra: Csillagok összehasonlítása. |
A fenti ábrákon már feltüntettem a lehetséges új, G tagot is. Fizikai jellemzőiben nem nagyon különbözik a rendszert alkotó tagok többségétől.
A legérdekesebb viszont a rendszer tagjainak egymáshoz való viszonya. Vajon az félkerék tagjai között van-e fizikai kapcsolat? Ténylegesen fizikailag is összetartoznak, vagy csak a Földről nézve látszanak együtt?
4. táblázat: A fizikai kapcsolatok vizsgálata. |
Első és az egyik legfontosabb észrevétel ami az "Overlap" oszlopban látható. A Gaia DR3 legfrissebb mérései szerint a tagok között térben nagyon nagy a távolság, a mérési hibákat is figyelembe véve a távolságok között nincsen átfedés. Továbbá a szeparációból számított csillagászati egységben megadott távolságok jóval meghaladják két csillag tömegéből számított gravitációs megkötési határokat. Kivételt képez az új, lehetséges CG viszonylat. A historikus adatokból számított keringési sebességek is alacsonyabbak, mint a tényleges sebességek. Itt is a CG viszonylat a kivétel. Mégis a sajátmozgásokból és a távolságokból adódóan az AC, AD, AE és a CG tagok esetében lehetséges a fizikai kapcsolat. Legmagasabb valószínűsége az AE viszonylatban van.
Árnyalja a képet, ha a WDS-beni történeti megfigyeléseket grafikonokon ábrázolom, továbbá a két tag előrejelzett és megfigyelt mozgásvektorait is felrajzolom.
5. ábra: Az egyes tagok mozgásainak viszonya. |
6. ábra: Az egyes tagok mozgásainak viszonya. |
Az Excel trendvonala nagyon jól illeszkedik az adatpontokhoz. (R2 szám). Az előrejelzett (piros) és a mért (zöld) mozgásvektorok minden esetben közel azonos nagyságúak és viszonylag párhuzamosan futnak, illetve enyhe szöget zárnak be. Ezek azt jelzik, hogy a tagok között lehetséges valamiféle kapcsolat, de hogy mi az egyelőre homályba marad.
Így kiderült, hogy nem csak az alakzata érdekes ennek a rendszernek, hanem a tagok közötti kapcsolatok is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése