A tavaszi égbolt egyik látványos csillagképe egy fekvő oroszlánt formáz. Egyike azon ritka csillagképeknek, amelyben még a laikus szemlélő is felfedezi a névadó alakot. Az Oroszlán is nagyon sok érdekes kettős és többes rendszernek ad otthont, így tavasz táján érdemes ezekre vadászni. Ebben a posztban a csillagkép egyik legfényesebb csillagát járom körül, ami az Algieba névre hallgat. Tulajdonképpen az állatok királyának virtuális sörényében található, az állat nyakát jelképezi. (
Vezető kép forrása internet.)
Az állatövön levő csillagkép nem más, mint a nemeai oroszlán, amelyet Héraklész egyik munkája során győzött le. E győzelem emlékére emelte Zeusz az égre a szörnyet, ezzel is idegesítve hitvesét, Hérát, aki részt vett az állat felnevelésében. Ez az eset is bizonyítja, hogy a görög istenek körében nem volt mindig békés az a bizonyos családi tűzhely.
"Hétköznapi neve" az Algieba arab eredetű (helyesen Al-Jabhah), jelentése homlok. Valószínű, hogy a kora középkori arab csillagászok máshogyan képzelték el a csillagképet, illetve az azt formázó állatot. Mindenesetre a csillag a mi állatunknak a sörényében van. A katalógusokban még gamma Leonis, 41 Leo, STF 1424, WDS 10200+1950 néven találhatjuk meg. Az égi helyzetét az 1. ábra mutatja.
|
1. ábra: Az Algieba helyzete az égen. Stellárium.
|
Az egy csillag már kisebb távcsövekben is két összetevőre bomlik, végül is 8 csillagból álló rendszer ez, amiből 6 csillag látható. Érdekessége továbbá, hogy a főcsillag körül 2009-ben találtak egy a mi Jupiterünknél 8-szor nagyobb tömegű bolygót, mely a 429 nap alatt tesz meg egy kört a csillaga körül, kb. 2 CSE távolságban. Valószínű, hogy van még egy kétszeres jupiterszerű bolygó itt, melynek valószínű keringési ideje 1340 nap és kb. 3 CSE távolságban kering. Ennek létezését eddig hivatalosan még nem erősítették meg.
Az Algieba tőlünk mintegy 130 fényév távolságban van jelenlegi ismereteink szerint. Sajnos az ESA Gaia obszervatóriuma a fényes óriásról és szoros kísérőjéről eddig nem végzett méréseket, legalábbis a DR3 adatbázisban nincsen semmi róluk, igy pontos távolságadattal, és semmi mással, nem rendelkezem. Ezért a következő elemzésekből ezeket ki is hagytam.
Az
MCSE észlelésfeltöltőjén 4 észlelés szerepel róla, a vizuális észlelők az AB párra koncentráltak, a rendszer többi tagját figyelmen kívül hagyták. Hosszú, kényszerű kihagyás után május 12-én készítettem az Utah-i T2 számú távcsővel képet a területről. A 2.számú ábrán már bejelöltem a rendszerhez tartozó csillagokat is.
|
2. ábra: Az Algieba csillagai. |
A főcsillag mellett balra, fent látható paca, nem égi objektum, hanem a távcső leképezési hibája lehet. A B tag sajnos elveszik az elsődleges csillag pixeleiben. "Élőben" nézve viszont már egy kis távcső is szépen bontaja a kb. 5"-es szeparációt, amiről a vizuális észlelők rajzai tanúskodnak.
A következő táblázatban a méréseimet foglaltam össze:
|
1. táblázat: A rendszer mérési eredményei. |
A fenti értékeket összehasonlítva a WDS-ben szereplőkkel, az alábbi eltéréseket kaptam:
|
2. táblázat: Eltérések a WDS legutolsó adataitól. |
Látható, hogy némely komponens pozíciójában igen jelentős változást produkált az eltelt 7, illetve 9 év alatt is. Ennek hátterében az egyes csillagok jelentős sajátmozgása állhat.
Az AB párost nem tudtam lemérni, de szerencsére ismertek a B csillag pályaadatai, így kiszámítható helyzete és a keringési pályája is felrajzolható. Erre több megoldást is találtam, itt most két rajzot teszek közzé a 3. ábrán:
|
3. ábra: Az AB komponens pályamegoldásai. |
A bal oldali saját Excel táblázattal készült rajz, a jobb oldali a 6th Orbit Catalog-ból származik. Vegyük észre a két pályaalak közötti egyezést, és B kísérő közel azonos helyzetét 2023-as évre. Keringési ideje 554 év.
A rendszer C jelű csillaga is egy nagyon szoros kettős. A változó csillagászok V*AD Leo néven ismerhetik ezt a csillagot. Távcsővel nem lehet a komponenseket szétválasztani, de itt is ismertek a kisérő pályaadatai, így ennek is meg lehet határozni a pálya alakját és a kisérő jelenlegi helyzetét. A 6th Orbit Catalog-ban nem találtam erre megoldást így csak a saját számításra támaszkodhatom, amit a 4. ábra mutat.
|
4. ábra: A Cb kísérő pályája. |
Látható, hogy a pálya síkjára majdnem az éléről látunk rá, ezért ilyen keskeny, és elnyúlt. Egyébként a kisérő 26 évente tesz meg egy kört a főcsillaga körül.
Most pedig nézzük meg, milyenek ezek a csillagok, illetve milyen asztrofizikai jellemzőik vannak. Igen érdekes és vegyes képet mutat a társaság. A Gaia adatok hiánya miatt most is csak azokat vizsgálom, amikről vannak mérések a DR3-ban. A 3. táblában látható a komponensek főbb jellemzőinek összefoglalása.
|
3. táblázat: A komponensek főbb asztrofizikai jellemzői. |
A fentiek alapján el lehet helyezni a tagokat a HRD-n is, amit az 5. kép mutat.
|
5. ábra: A tagok helyzete a HRD-n. |
Nos, mint már fentebb említettem, ebben a rendszerben igen vegyes társaság verődött össze az idők folyamán. Van köztük narancsos óriás csillag, van vörös törpe és van sárga napszerű csillag is. A következő ábra a mérteket hivatott összehasonlítani.
|
6. ábra: A tagok összehasonlítása. |
Ezek után több kérdést is tisztázni kell. Az első és legfontosabb, hogy ez a vegyes társaság egyáltalán ténylegesen fizikai kapcsolatban áll-e egymással?
Ha a WDS historikus adatait egy koordináta rendszerben ábrázoljuk, és segítségül hívjuk az Excel trendvonalát, pontosabban ennek illeszkedési pontosságát az adatpontokhoz, már sok mindenre fény derül. Főleg akkor, ha ebben a diagramban berajzoljuk a két csillag összesített mozgásvektorát is, akkor már láthatjuk egy lehetséges gravitációs kötés valószínűségét. A következő ábrán az értékelhető párok ilyen diagramjai láthatók.
|
7. ábra: A történelmi adatok diagramjai. |
A piros vonal a várható mozgás vektort, a zöld pedig a megfigyelések alapján számolt tényleges vektort jelenti. A CD és CF párok esetében ezek párhuzamosak és nagyságuk is közel azonos. A CE pár esetében ezek inkább összetartanak, ami még feltételez egy gyenge fizikai kötődést. De a trend vonal iránya a főcsillagtól kifelé mutat, a megfigyelési adatok is egy csomóban találhatóak, így biztos, hogy egy gyenge kötéssel állunk szemben. A CD esetében sem lehet nagy a kötés energiája, hiszen a trendvonal egy hiperbolikus pályát kezd kirajzolni. A CF esetében már erősebb lehet a kötés energiája, hiszen a trendvonal a főcsillag felé mutat, a mérési adatok is elhúzódnak.
A lehetséges gravitációs kötés egyéb indikátorait az alábbi táblázatban foglaltam össze.
|
4. táblázat: A fizikai kapcsolatok valószínűsége. |
Látható, hogy a tagok távolságadatai között nincsen átfedés, azaz nagyon messze vannak egymástól. Viszont az égboltra vetített szeparáció értéke nagyon is belül van a két csillag tömegéből számított elméleti gravitációs limit határán. A historikus adatokból számított maximális keringési sebességet egyik pár esetében sem haladja meg a megfigyelésekből számított sebesség. Az utolsó oszlopban látható a fizikai kapcsolatok valószínűségének százalékos értéke. Ez alapján bátran kijelenthető, hogy mindhárom páros fizikainak tekinthető.
Másik kérdés, hogyan lehetséges, hogy a C tag, mint egy vörös törpe legyen a rendszer központja? Nos, ha így lenne, akkor Newton fején nem csak koppant a mondabeli alma, hanem rögtön szét is tottyant volna. Azt gondolom, hogy igazából a D jelű óriás lehet a rendszer súlypontjában, viszont tőlünk nézve a C vörös törpe közelebb van, ergo fényesebb, mint a D óriás. (Lásd még az extinkció jelenségét). A földi megfigyelőnek a fényesebb csillag tűnik nagyobb tömegűnek, így a történelem folyamán az összes mérést így végezték el. Ettől még 4 táblázat utolsó oszlopában levő számok érvényesek.
Végezetül lássuk az Algieba rendszerének ún. hierarchia fáját. Feltüntettem a tagok közötti szeparáció értékét, továbbá a kapcsolat típusát is. A VB vizuális binárist jelent, a B pedig binárist.
|
8. ábra: Az Algieba hierarchia fája. |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése