A Kassziopeia csillagkép számtalan érdekes kettős rendszert tartogat a megfigyelő számára. December elején egy igazán érdekes rendszer akadt a robottávcsövem végére. Ez a rendszer két olyan csillagot foglal magában, amelyek szinte megszólalásig hasonlítanak a Napunkra – akár annak távoli "testvéreinek" is nevezhetnénk őket. A pár azonban 944 fényévnyi távolságra található tőlünk. Érdekes módon a két csillag hasonló fizikai felépítése és jellemzői arra utalnak, hogy valóban gravitációsan kötött kettőst alkotnak, nem csupán véletlenül helyezkednek el egymás közelében az égen.
2024. december 22., vasárnap
2024. november 19., kedd
Miram, a Perzeuszban, vagyis az STF 307
2024. október 20., vasárnap
Üstökös kaland
2024. augusztus 31., szombat
Augusztusi Napok
Amióta a Seestar kis távcsövet rendszeresen használom, a
napészlelés (is) nagyon leegyszerűsödött, amennyiben megelégszik az egyszeri
műkedvelő csillagász a teljes korongfelvételekkel. Ezeken is jól lehet látni az
éppen aktuális napfolt és fáklyamező helyzetet, meg lehet számolni a
csoportokat és foltokat. Ha a napmegfigyelésre rendszeresen, mondjuk napi 15-20
percet szán rá az ember, a hónap végére impozáns anyag gyűlik össze az
archívumában. Ezen a blogon immáron ötödik alkalommal foglalom össze a Napról
szóló megfigyeléseimet. Nézzük mit produkált egyetlen csillagunk augusztus
hónapban.
2024. augusztus 18., vasárnap
Robban? Mikor?
Nyárvíz idején az újságok szerkesztőségei küzdenek az uborkaszezonnal. Mindenki nyaral, ilyenkor könnyedebb témákkal próbálják az olvasóik figyelmét lekötni. Ekkor szoktak megszaporodni az égbolt jelenségeivel foglalkozó, olykor szenzációhajhász címekkel ellátott cikkek. Idén sem volt ez másként. Kora nyáron elöntötték a honi sajtót a T Coronae Borealis csillagról szóló cikkek. Ebben a posztban körüljárom ezt a nevezetes csillagot és az ott történteket.
2024. augusztus 7., szerda
Csillagbölcső a Cepheusban
2024. augusztus 1., csütörtök
Júliusi Napok
Amióta a Seestar kis távcsövet rendszeresen használom, a napészlelés (is) nagyon leegyszerűsödött, amennyiben megelégszik az egyszeri műkedvelő csillagász a teljes korongfelvételekkel. Ezeken is nagyon szépen lehet látni az éppen aktuális napfolt helyzetet, meg lehet számolni a csoportokat és foltokat. Ha rendszeresen, mondjuk napi 15-20 percet szán rá az ember a napmegfigyelésre, hónap végére impozáns anyag gyűlik össze az archívumában. Ezen a blogon immáron negyedik alkalommal foglalom össze a Napról szóló megfigyeléseimet.
2024. július 29., hétfő
Legyező a Sasban
A nyár egyik nagy területű csillagképe a Sas, amely a csillagmese szerint üldözi a Hattyút, ami tőle nem messze található. Őszintén bevallom, hogy a csillagokba eddig még nem tudtam egy kitárt szárnyú sas madarat képzelni, de ez inkább az én hibám lehet. A napokban ebben a csillagképben vadásztam kettős csillagra. Igaz, most nem egy előre megtervezett listán mentem végig, hanem csak úgy találomra ugráltam csillagról csillagra. A kész képek feldolgozása során találtam rá ezekre az érdekes legyező szerű alakzatot formáló csillagokra, melyeket most részeletesebben megvizsgálok.
2024. július 11., csütörtök
Kitekintés a Tejútból, Janka emlékére
2024. június 30., vasárnap
Június hónap Napjai
Amióta a Seestar kis távcsövet rendszeresen használom, a napészlelés (is) nagyon leegyszerűsödött, amennyiben megelégszik az egyszeri műkedvelő csillagász a teljes korongfelvételekkel. Ezeken is nagyon szépen lehet látni az éppen aktuális napfolt helyzetet, meg lehet számolni a csoportokat és foltokat. Ha rendszeresen, mondjuk napi 15-20 percet szán rá az ember a napmegfigyelésre, hónap végére impozáns anyag gyűlik össze az archívumában. Ezen a blogon immáron harmadik alkalommal foglalom össze a Napról szóló megfigyeléseimet.
2024. június 20., csütörtök
Az Északi Korona ékköve
Az Északi Korona egy szép félkör alakú csillagkép, mely e poszt írásakor a esténként a zenitben látható. A magyar csillagregékben Szűz Mária esküvői koszorúját jelképezi, a görög mondavilágban Ariadné koronájaként került az égre. Látványos mélyég objektumokat nem tartalmaz ez a kis területű csillagkép, talán ezért sem igazán népszerű az amatőrcsillagászok körében. Viszont érdekes kettőscsillagokban bővelkedik. Én egy éjszaka 28 párt vadásztam le a kis Seestar komplex műszeremmel. Így akadtam rá arra a látványos kettős illetve négy csillagból álló rendszerre, melyet most bővebben ismertetni fogok. A vezető képet az AI alkotta meg.
2024. június 12., szerda
Kirándulás a déli égbolton
A déli égbolt számtalan csodás látványt rejt, melyeket mi itt Közép Európából meg sem pillanthatunk. Hacsak nem utazunk el az egyenlítő alá, vagy - ami azért olcsóbb megoldás - bérelhetünk távcsőidőt valamelyik déli féltekén elhelyezkedő robottávcsövön. Ez utóbbi választottam én is, bár az első megoldást kalandosabbnak tartom. Az ausztráliai Siding Springben levő 12,5" RCOS távcsővel készítettem képeket a Skorpió csillagkép azon vidékéről, ahol a skorpió farka /fullánkja/ kanyarodik vissza. Itt a találtam a cikkben részletezendő négy csillagból álló rendszert. A vezető képen a Skorpió csillagkép látható.
2024. május 31., péntek
Májusi Napok
Májusban egyetlen és központi csillagunk rendkívüli aktivitást mutatott. Szerencsére szinte naponta tudtam róla képeket készíteni a Seestar S50 komplex, kis műszeremmel. Egyébként ez a poszt is bizonyítja, hogy értékelhető csillagászati megfigyeléseket lehet csinálni ezzel, a sokak részéről lesajnált kis műszerrel, hiszen legfontosabb a rendszeresség. Az pedig külön öröm, hogy a napvideók készítése kb. 10-15 percet vesz igénybe a "kipakolással", beállítással és felvételezéssel egyetemben. Ez nagy segítség olyannak, mint én is, aki nem rendelkezik saját obszervatóriummal.
2024. május 29., szerda
Kettő érdekes rendszer egy helyen
2024. május 23., csütörtök
A Bootes félkereke - ismét
Nagyjából egy éve került nálam távcsővégre ez a nagyon érdekes, félkerék alakú többes rendszer, amely az Ökörhajcsár (Bootes) csillagkép északi területén található. Akkor készítettem róla egy részletes elemzést, melyet e blog hasábjain is közzétettem. A linkre kattintva olvasható az akkori megállapításom. Kíváncsiságból tegnap este (2024.05.22.) megint készítettem róluk képeket, azzal a megfontolással, hátha történt valami, ami megváltoztathatja az egy évvel ezelőtti álláspontomat a csillagokkal kapcsolatban. Spoiler! Igen, történt valami, ami kiderül a cikkből.
2024. május 6., hétfő
Az Izar
2024. május 4., szombat
Tapasztalatok a Seestarral
Február közepén érkezett meg hozzám a ZWO remek kis okostávcsöve, ami Seestar S50 névre hallgat. Azóta már több bevetésen volt nálam, ismerkedtem vele, teszteltem és nagyon elégedett voltam teljesítményével. Természetesen azért csodát nem kell tőle várni! Ebben a cikkben röviden összefoglalom eddigi tapasztalataimat. A Seestarról korábban már megemlékeztem ebben és ebben a bejegyzésekben. Érdemes ezeket is átfutni.
2024. március 29., péntek
Nap megfigyelések
2024. március 8., péntek
A LAD 1
A leglátványosabb tavaszi csillagkép az Oroszlán (Leo), amely azon ritka égi alakzatok közé tartozik, amelyekben első pillantásra fel lehet ismerni a névadót. Jelen esetben egy fekvő oroszlánt. Sok érdekes mélyég objektumnak ad otthont ez a csillagkép, de én most inkább egy ritkán észlelt hármas rendszert ismertetek, melynek van magyar, amatőrcsillagász vonatkozása. Konkrétan a rendszer C tagját Ladányi Tamás amatőrtársunk fedezte fel még 2000-ben.
2024. február 24., szombat
A Betelgeuse
Tavaly nagy figyelmet kapott az Orion csillagkép legnagyobb és legfényesebb csillaga, a Betelgeuse. Hirtelen fényességcsökkenéséről nemcsak a csillagászati, de a "polgári" sajtó is megemlékezett. Némely cikkben már a csillag robbanásáról írtak. Ettől az eseménytől még azért messze vagyunk, még jó párszáz évig fog ragyogni a Betelgeuse az Orion jobb vállán. Az igaz, hogy egy pulzáló óriáscsillagról beszélhetünk, de azt kevesen tudják, hogy a csillag egy 12 tagú többesrendszernek is otthont ad. Ebben a cikkben erről lesz szó.
2024. február 18., vasárnap
Kettőscsillagok és a Seestar S50
2024. február 17., szombat
Egy remek kis eszköz, a Seestar S50
Ebben a cikkben bemutatom eddigi, rövid tapasztalataimat egy remek kis műszerrel. A ZWO mérnökei most is nagyot alkottak, hogy létrehozták ezt a kis, könnyű és kompakt eszközt. Ugyanis a Seestar S50 több, mint egy egyszerű távcső. Kis testében a sikeres égbolt fényképezéshez szükséges minden dolgot belezsúfoltak. Úgy mint egy APO-t, egy videókamerát, mozgató motorokat, szűrőket, stb., és mindezt megtámogatták a mostanában nagyon divatos AI-val, azaz a mesterséges intelligenciával. De lássuk a részleteket!
2024. február 9., péntek
Deep Impact vagy Armageddon
2024. február 3., szombat
Az M 38 ékköve
Az M 38 kettőscsillagainak feldolgozása során került elém ez a különös, 16 csillagból álló rendszer, amelyet érdemesnek találtam arra, hogy külön is megemlékezzem e blog hasábjain. Tapasztalatom azt mutatja, hogy ez eddig megvizsgált nyílthalmazok közepe táján mindig található egy igen népes többes csillagrendszer, melynek tagjai általában fizikai kapcsolatban is állnak egymással. Azt hiszem az M 38-ban sikerült megtalálnom ezt az ominózus népes rendszert, de, mint látni fogjuk a fizikai kapcsolatok terén nem minden egyértelmű.
2024. január 20., szombat
Az M37 kettőscsillagai
A Szekeres, avagy Auriga csillagkép ilyenkor télen az éjszaka első felében figyelhető meg, magasan a fejünk felett. Az égi ötszög többek között három, fényes nyílthalmazt is rejt, amelyeket M 36, M 37, M38 néven ismerünk. Tavaly december elején gondoltam egy merészet, és mindhárom halmazról készítettem képeket az Utahi-i 431 mm-es CDK műszerrel. Az volt a célom, hogy a halmazokban fellelhető kettős és többszörös rendszereket mérjem és elemezzem ki a Gaia asztrometriai műhold DR3 adatbázisa segítségével. Az M 36 nyílthalmazon viszonylag gyorsan átrágtam magam, ennek eredményéről itt írtam. Most kb. egy hónappal a képek elkészülte után végére értem az M 37 halmaznak is.
2024. január 17., szerda
Az Orion feje
A tél leglátványosabb és legnépszerűbb csillagképe az Orion. Asztrofotósok kedvenc célpontjai vannak itt, mint például a Nagy Orion köd és környéke, melyekről számtalan szebbnél-szebb fotó született már. A csillagkép számtalan kettős csillagot is rejt, de itt van a Betelgeuse vörös óriás csillag, melynek halványodása tavaly nagy felzúdulást keltett szak-, és amatőrcsillagász körökben. Ebben a bejegyzésben most csak az égi vadász fejét szimbolizáló és Meissának nevezett csillagról, illetve annak rendszeréről lesz szó. Vezetőképen az Orion feje a DSS2 égboltfelmérés felvételén. Forrás: Aladin lite.
Népszerű bejegyzések
-
Február közepén érkezett meg hozzám a ZWO remek kis okostávcsöve, ami Seestar S50 névre hallgat. Azóta már több bevetésen volt nálam, isme...
-
A Kassziopeia csillagkép számtalan érdekes kettős rendszert tartogat a megfigyelő számára. December elején egy igazán érdekes rendszer aka...
-
Nyárvíz idején az újságok szerkesztőségei küzdenek az uborkaszezonnal. Mindenki nyaral, ilyenkor könnyedebb témákkal próbálják az olvasóik ...